Sociální fobie

21. prosince 2009 v 10:42 | Elfinka |  Depresivní psycho keci
Že ve svém okolí neznáte nikoho, kdo sociální fobií trpí? Nikdo vám nebude asi na počkání vyprávět, jak se bojí přijít mezi lidi, jak mu dělá potíže cestovat hromadnou dopravou… Ale proč?
Protože těm ostatním to problémy nedělá a pochopili by mě vůbec? Takové nějaké odpovědi byste nejspíš dostali. Možná si dost dobře nedokážete představit, jak se sociální fobie vlastně projevuje. Ale lidé, kteří fobií trpí, cítí ve společnosti ostatních nervozitu a napětí. Bojí se odmítnutí, kritiky nebo hodnocení. Lidé se sociální fobií mají obavy z toho, co si o nich mohou druzí myslet. Vesměs touží udělat dobrý dojem, jsou však přesvědčeni o tom, že udělají dojem nejhorší. Proto se raději vyhýbají situacím, ve kterých se obávají hodnocení nebo odmítnutí od druhých. Petra se bojí jezdit metrem. "Vždycky mám pocit, že mě ty pohledy druhých ubodají k smrti. Začnu se klepat, mám silný tlak do hlavy a na nejbližší zastávce raději vystoupím, abych se uklidnila. Domů jdu klidně hodinu pěšky, a to jen proto, abych nemusela nastoupit někam, kde bude víc lidí a zase se na mě budou dívat!" Strach z odmítnutí bývá velmi často spojován s dalšími tělesnými příznaky. Řada lidí se sociální fobií si stěžuje na červenání, na potíže při pohledu z očí do očí, na třes rukou, na pocity na zvracení nebo naléhavou potřebu močit - což jsou druhotné příznaky úzkosti. "Vždycky, když mám někomu podat ruku, začnou se mi silně potit ruce, když se mám někde podepsat, tak jsem jako na trní. Ten papír bude zase mokrý! Raději se takovým situacím vyhýbám. Dokonce jsem nešla ani na promoce, každý by mi tam třepal rukou," vypráví Veronika. Alkohol jako záchrana Lidé, kteří projevy úzkosti trpí, se mnohdy uchylují k alkoholu. Alkohol v malých dávkách skutečně snižuje napětí, ale hrozí zde rozvoj závislosti, kdy pak pacient situaci bez alkoholu skutečně již nezvládne a k jejímu zvládnutí bude potřebovat stále větší dávky. Podobné riziko hrozí u dlouhodobého podávání léků na snížení úzkosti. David svůj problém alkoholem také často řeší. "Pokaždé, když se chystám do společnosti, musím si dát alespoň čtyři panáky doma. Uvolní mě to a přestanu myslet na ty divné pocity…" Kdy se sociální fobie objevuje?
Zřídka se objeví po jasném traumatu (např. výsměchu spolužáků), častěji po drobných sociálních neúspěších a následném vyhýbání se situacím.
"Pamatuji si, že v páté třídě jsem předčítala z knihy, když jsem pak knihu vracela učitelce, tak se divila, že je tak mokrá. Trémou se mi potily ruce. Když jsme hráli vyvolávanou, dostala jsem přezdívku »mokrá ruka«. Bylo to odporné a já se děsně styděla. Ve šplhu jsem byla vždycky jednička, ale najednou se mi tak potily ruce, že jsem po tyči nedokázala vylézt. Spolužáci se smáli a já se tělocviku začala raději vyhýbat."
Sociální fobie může také vzniknout imitací rodičovských vzorů. Dítě kopíruje vyhýbání se určitým situacím po rodičích.
Dalším faktorem může být nedostatek sociálních dovedností, které člověk nezískal v prostředí, ve kterém vyrůstal. Buď proto, že neměl možnost vidět je přímo u rodičů či nejbližších, nebo je v důsledku dlouhodobé nemoci, izolace apod. nerozvinul. A pokud někdo nemá v rejstříku určité chování, může ve chvílích, kdy ho naléhavě potřebuje, rozvinout významnou úzkost.
Zpočátku se tato úzkost může jevit jako naprosto bezvýznamná. Časem ale mohou dotyčného úzkostné projevy skutečně obtěžovat a komplikovat mu život. Může začít mít problémy v zaměstnání, ve škole nebo i partnerských vztazích. V tomhle případě je opravdu nutné vyhledat odborníka - psychologa. Také s vámi cloumají divné stavy v kontaktu s lidmi?


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama